Praca na własny rachunek wiąże się zarówno z ogromną ilością korzyści, ale również ze sporą ilością ograniczeń. Młodzi ludzie bardzo często marzą o uruchomieniu swojej firmy oraz uniezależnieniu się od rodziców. Niestety, na drodze do otworzenia firmy stoi brak pieniędzy, wiedzy i doświadczenia. Sporo osób obawia się również, że własna firma to także cała masa formalności do spełnienia. Tak naprawdę założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jak założyć własną działalność gospodarczą? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego!
Forma działalności – jaką wybrać najlepiej?
W sytuacji, gdy zastanawiamy się nad tym, jak uruchomić swoje własne przedsiębiorstwo, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w naszym kraju liczba możliwości w zakresie form działalności jest naprawdę ogromna. Dla początkujących przedsiębiorców eksperci polecają wybrać formę najprostszą. O jakiej formie tu mowa? Chodzi tutaj oczywiście o jednoosobową działalność gospodarczą. Do prostych form prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się także spółki cywilne, spółki osobowe czy spółki kapitałowe. Zdecydowanie najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest jednak działalność jednoosobowa. Wszyscy początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają doświadczenia, z pewnością powinni postawić na jednoosobową działalność lub spółkę cywilną.
Konkretne wytyczne dotyczące funkcjonowania jednoosobowych działalności gospodarczych są określone w ustawie Prawo przedsiębiorców także w Kodeksie cywilnym. Jest to doskonałe rozwiązanie dla początkujących biznesmenów, ponieważ formalności w trakcie zakładania takiej firmy są w porównaniu z innymi rodzajami działalności naprawdę proste i bezproblemowe. To samo tyczy się kosztów, które również są niewielkie. To, co wyróżnia jednoosobowe działalności gospodarcze od spółek cywilnych, to właściciele. Jednoosobowa działalność gospodarcza posiada wyłącznie jednego właściciela, zaś spółką cywilną w świetle obowiązujących przepisów musi zarządzać minimum dwóch wspólników.
Wszelkie inne formy działalności dostępne w Polsce, spółki partnerskie, jawne, komandytowo-akcyjne, komandytowe, kapitałowe – akcyjne oraz z ograniczoną działalnością, sprawiają już nieco więcej kłopotów oraz formalności. Przywołane spółki są regulowane przez przepisy Kodeksu spółek handlowych. Ich założenie również jest nieco trudniejsze, z kolei prowadzenie księgowości jest bardzo skomplikowane. Posiadając taką firmę, biuro rachunkowe https://www.wiol.com.pl/kontakt.php na pewno będzie nam potrzebne. Skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego będzie również dość sporo kosztowało, dlatego trzeba o tym pamiętać wybierając te zaawansowane formy działalności gospodarczej. Oprócz tego, przeszkodą w założeniu tego rodzaju spółek jest częsty wymóg zgromadzenia odpowiedniego kapitału na start. Z powyższych względów początkującym przedsiębiorcom doradzamy wybranie formy jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie jest ona zdecydowanie najbardziej korzystna.
Dlaczego opłaca się postawić na jednoosobową działalność gospodarczą? Odpowiadamy!
Osoby, które są nowicjuszami w świecie biznesu, w zdecydowanej większości przypadków stawiają na jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z nazwą tego rodzaju działalności, jest ona prowadzona wyłącznie przez jednego właściciela. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc uruchomić ten typ działalności gospodarczej? Trzeba przyznać, że nie ma ich zbyt wiele oraz nie są one skomplikowane. O co chodzi? Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba być pełnoletnim. W niektórych przypadkach do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest nawet wymagane posiadanie polskiego obywatelstwa, ponieważ w zupełności wystarczy posiadanie obywatelstwa w jednym z państw zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej bądź w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Wszyscy eksperci podkreślają, że jednoosobowa działalność jest wyjątkowo dobrym rozwiązaniem na rozwinięcie skrzydeł w biznesie. W tej formie prowadzenia działalności wszystko zależy od jej właściciela. Mowa tutaj nie tylko o ofercie danego przedsiębiorstwa i kierunku jej rozwoju, ale również o dniach wolnych, czasie pracy czy urlopach. Oprócz tego, trzeba mieć świadomość, że każdy kij ma dwa końce. Stuprocentowa odpowiedzialność spoczywa na barkach osoby posiadającej taką działalność. Wraz z rozwojem danego przedsiębiorstwa, jej właścicielowi może zabraknąć czasu na dni wolne czy urlopy. Chodzi tutaj także o odpowiedzialność w zakresie zobowiązań finansowych. Z racji tego, iż jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada osobowości prawnej, jej właściciel odpowiada za nią całym należącym do siebie majątkiem. Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma możliwości oddzielenia zasobów prywatnych od tych firmowych.
Biuro rachunkowe czy księgowa?
Sporo początkujących przedsiębiorców bardzo mocno obawia się kwestii związanych z księgowością. Pojawiają się m.in. pytania o to, czy konieczne będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego. Czy rzeczywiście biuro rachunkowe w przypadku jednoosobowej, prostej działalności jest niezbędne? Niekoniecznie. Biuro rachunkowe www.wiol.com.pl jest potrzebne wtedy, gdy firma jest już na wyższym stopniu rozwoju.
Warto wiedzieć, że początkujący przedsiębiorcy są uprawnieni do prowadzenia księgowości w formie uproszczonej. Aby móc prowadzić księgowość uproszczoną, w danym roku podatkowym przychody przedsiębiorstw nie mogą być wyższe niż 2 miliony euro.