Kontuzje, złamania, bóle kręgosłupa… Czy też masz wrażenie, że wokół Ciebie jest mnóstwo osób, które potrzebują pomocy ortopedycznej? A może sam należysz do osób, które często skarżą się na rozmaite dolegliwości w tym zakresie? Wiele schorzeń sięga do tego stopnia, w którym nie jest już możliwa pomoc fizjoterapeuty. Pomimo stałego rozwoju medycyny i alternatywnych metod terapii, technicy ortopedzi mają ręce pełne roboty. W niniejszym tekście postaramy się przybliżyć Ci więcej informacji na temat ich działania.
Kim jest technik ortopeda?
Technik ortopeda zajmuje się dobieraniem i wykonywaniem indywidualnego sprzętu ortopedycznego. Po pierwsze, mogą to być środki potrzebne danej osobie do rehabilitacji, po drugie, przedmioty ortopedyczne do codziennego stosowania. W ten sposób możemy wyróżnić akcesoria, które wspierają pacjenta przez jakiś czas, oraz takie, które pomagają mu normalnie funkcjonować. Niektóre choroby i urazy wywołują trwałą niepełnosprawność, która wymaga konkretnych działań. Jakie mogą to być sytuacje? Wypadki komunikacyjne, urazy sportowe lub amputacje kończyn będące wynikiem zaawansowanej cukrzycy lub miażdżycy. Są to także wieloletnie zaniedbania w zakresie nieprawidłowego poruszania się. Technik ortopeda może znacznie podnieść komfort życia pacjenta, szczególnie we współpracy z innymi specjalistami. Często jego pomoc łączy się ze wsparciem lekarzy, fizjoterapeutów czy właśnie rehabilitantów. Może np. posłużyć się wynikami artroskopii https://ortho-expert.pl/artroskopia-szczecin/, która pozwala na dokładne obejrzenie stawów od środka bez konieczności rozległej operacji.
Dyplomowany technik ortopeda to osoba o średnim wykształceniu medycznym, pozwalającym mu na szeroki zakres działań. Posiada bardzo specjalistyczną wiedzę. Zna się na biomechanice ortopedycznej, ogólnej anatomii, fizjologii, patologii ludzkiego ciała, jak również na anatomii topograficznej oraz plastycznej. W trakcie nauki pobiera podstawowe lekcje z zakresu psychologii, która niejednokrotnie przydaje się w trakcie pracy z pacjentem. W jakim zakresie przydaje się jego wiedza?
Technik ortopeda potrafi ocenić potrzeby danej osoby, podchodząc indywidualnie do każdego przypadku. Przestrzega zaleceń lekarza prowadzącego, jednak komfort pacjenta jest równie ważny, co kwestie medyczne. Aby przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze były precyzyjnie wykonane, technik dokonuje odpowiednich pomiarów. Parametry pacjenta przenoszone są na rysunki techniczne, a następnie na pozytywy gipsowe. Dzięki formie możliwe jest odzwierciedlenie prawdziwego fragmentu ciała pacjenta i dalsze działanie techniczne. Technik ortopeda nie tylko projektuje, ale i wykonuje sprzęt. Zna się na surowcach i zagadnieniach konstrukcyjnych. Dobry fachowiec zna nowoczesne metody, które pozwalają mu być na bieżąco. Dzięki temu jest w stanie zaproponować pacjentowi jak najlepsze rozwiązania.
Kolejnym obszarem działań technika ortopedy jest instruowanie pacjenta o tym, w jaki sposób posługiwać się sprzętem. Każdy pacjent ma prawo czuć się zagubiony, zwłaszcza na początku drogi z nowym wyposażeniem. Specjalista zajmuje się również przeglądami okresowymi, jeśli produkty tego wymagają. Można zlecić mu ich naprawę.
W jakich placówkach działają technicy ortopedzi?
Osoba o takim wykształceniu odnajdzie się w miejscach, które zajmują się wytwórstwem sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych. Mogą to być zakłady przykliniczne lub przyszpitalne, a także niezależne, specjalistyczne placówki medyczne. Są to również warsztaty i zakłady naprawcze akcesoriów ortopedycznych. Kolejnym miejscem są sklepy z takim asortymentem. Technik ortopeda doskonale zna się na branży, dlatego może zostać doradcą klienta, przedstawicielem i sprzedawcą. Technik specjalizujący się w sprzęcie ortopedycznym może zająć miejsce w prywatnej klinice ortopedycznej https://ortho-expert.pl/. Jego wiedza pozwala na szybszy powrót do zdrowia po operacjach i innych zabiegach, takich jak np. alloplastyka stawu biodrowego https://ortho-expert.pl/oferta/alloplastyka/.
Specjaliści z zakresu ortopedii mogą też być wsparciem dla osób z problemami podologicznymi. Coraz powszechniejsze stają się obiekty, w których możemy kompleksowo zadbać o swoje stopy. Jednym z częstych zaburzeń jest nieprawidłowe ustawianie stopy. Czy wiesz, że stąd mogą pochodzić bóle kręgosłupa? Stopa, które długotrwale narażona jest na nienaturalne krzywienie, promieniuje na kolano, udo oraz inne stawy. Pomocą mogą być wkładki ortopedyczne oraz dobór właściwego obuwia. Technik ortopeda dostosuje wkładki w zależności od występującego problemu, opierając się na znajomości anatomii człowieka. Fachowiec zajmie się Tobą, w ten sposób unikniesz kolejnych konsekwencji.
Dla zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa
Dzięki postępowi medycyny i rozwojowi specjalistów mamy dostęp do nowoczesnych rozwiązań. Protezy kończyn, wkładki ortopedyczne, akcesoria rehabilitacyjne… Jeśli chcesz zostać technikiem ortopedą, poznasz wiele ciekawostek. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z jego usług, upewnij się odnośnie jego wykształcenia. Znajomość budowy ciała jest niezbędna w tym fachu.