Niedoczynność tarczycy a implanty dentystyczne – co warto wiedzieć? Już na pierwszy rzut oka widać, że implanty stomatologiczne to jeden z coraz bardziej popularnych zabiegów. Jego głównym zadaniem jest zastąpienie utraconych zębów. Całość polega na tym, że sztuczny korzeń zęba zostaje wprowadzony w kość szczęki, na której widoczna jest korona.
Jakie są skutki niedoczynności tarczycy? Dlaczego kontrolowanie poziomu hormonów jest tak ważne w chorobach endokrynologicznych? Kiedy warto zdecydować się na implanty? Na jakie przeszkody należy zwrócić uwagę przy implantach szczęki górnej i dolnej? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi artykułami, które z pewnością uspokoją czytelników.
Jakie są skutki niedoczynności tarczycy?
Zanim zaczniemy omawiać związek niedoczynności tarczycy z chirurgią implantologiczną, najpierw zajmiemy się wpływem wspomnianych chorób. Cóż, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że choroby tarczycy mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej. Wpływa to negatywnie na strukturę tkanki kostnej, o czym wielu pacjentów zapomina. Co więcej, w nadczynności tarczycy mineralizacja jest zahamowana, a komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, że proces ten spowalnia proces odbudowy kości. Niestety ma to związek ze stopniem implantacji, a poza tym istnieje realne ryzyko odrzucenia części metalowych. Warto jednak zaznaczyć, że tak długo, jak pacjentka jest w trakcie leczenia, poziom hormonów stabilizuje się, a sama implantacja jest możliwa.
Dlaczego kontrolowanie poziomu hormonów jest tak ważne w chorobach endokrynologicznych?
Gruczoły dokrewne regulują pracę innych narządów. Co więcej, wpływają również bezpośrednio na procesy związane z regeneracją tkanek. Badania wykazały również, że mogą powodować różne choroby, takie jak tkanki miękkie, zęby i błona śluzowa jamy ustnej. Dlatego niedoczynność tarczycy jakiś czas temu była bezwzględnym przeciwwskazaniem do implantacji. Jednak do chwili obecnej istnieje wiele leków i terapii – których głównym celem jest utrzymanie prawidłowego poziomu hormonów. Dlatego zaburzenia endokrynologiczne w fazie leczenia nie są uważane za przeciwwskazania. Nie zmienia to jednak faktu, że pacjenci z takimi schorzeniami muszą być poddawani regularnej obserwacji i poradnictwu. Cechą charakterystyczną hormonów tarczycy jest to, że działają one na metabolizm w sposób anaboliczny. Zapewniają procesy energetyczne oraz wpływają na gospodarkę wodno-solną. Niedoborowi może towarzyszyć spowolnienie procesu przebudowy kości. Jak widać temat niedoczynności tarczycy jest bardzo szeroki.
Kiedy warto zdecydować się na implanty?
Nasza działalność opiera się na wszczepianiu implantów. Cechuje nas wysoka jakość usług, dlatego zapewne cieszymy się tak dużą popularnością wśród naszych klientów. Ale kiedy warto zdecydować się na implanty? Kiedy taka działalność jest godna uwagi i najbardziej uzasadniona? Po pierwsze, w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Następnie wprowadzane są implanty z pojedynczymi koronami. Jeśli brakuje 3 lub więcej zębów, nie ma potrzeby odbudowy każdego zęba za pomocą osobnych implantów.
Innym charakterystycznym znakiem jest brak zębów końcowych. Implanty zastępują brakujące zęby, a także pełnią funkcję podpory dla protez. Nie wspominając o tym, że jeśli brakuje wszystkich zębów, implanty dentystyczne są idealne. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku osób starszych, które nie mogą we właściwym czasie zwrócić się o pomoc lekarską.
Warto również wspomnieć o ewentualnych wadach zgryzu. W przypadku wrodzonych lub nabytych wad budowy szczęki dochodzi do zaburzenia zgryzu i jednocześnie nieprawidłowego ustawienia zębów. Ostatnim objawem jest nietolerancja tradycyjnej protetyki. Świadczymy najwyższej jakości usługi związane z instalacją implantów.
Na jakie przeszkody należy zwrócić uwagę przy implantach szczęki górnej i dolnej?
W implantologii jedną z najczęstszych przeszkód jest zanik szczęki i żuchwy. Po usunięciu naturalnego korzenia zęba wyrostek zębodołowy staje się cieńszy. Gdy implant zostanie umieszczony w zaatakowanej kości, może się jeszcze bardziej zapaść, odsłaniając metalową część zęba. Jeśli chcemy zapobiec jakimkolwiek powikłaniom, wówczas szczęka jest powiększana. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że problemy z umieszczeniem implantu mogą prowadzić do zapalenia zatok. Jest to proces zapalny w zatoce szczękowej. Infekcja, która powoduje chorobę, osłabia układ odpornościowy, a operacja jest skomplikowana.