Piaskowanie kamienia jest to specjalny proces obróbki między innymi różnych rodzajów kamienia. Opiera się on na poddaniu go wpływowi strumienia piasku korundowego, dozowanego pod ustalonym ciśnieniem i pod właściwym kątem, dzięki czemu następuje wybijanie niewielkich ziaren ze struktury kamienia. Piasek korundowy charakteryzuje się niezwykle twardymi drobinami, które osiągają wartość 9/10 w skali Mohsa. Dzięki zabiegowi piaskowania kamienia tworzy się równomierna powierzchnia, o delikatnie chropowatej strukturze, która składa się z zagłębień. Podczas czynności piaskowania, korzysta się z urządzenia o nazwie piaskarka.
W jaki sposób działa piaskarka?
Urządzenie to, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim sprężonego powietrza. Powietrze produkowane jest w kompresorze, zazwyczaj w przejezdnym, znajdującym się na przyczepie. Wysokiej jakości piaskarki, użytkowane do prac profesjonalnych, wymagają dużej ilości powietrza. Z tego względu wymagana wydajność kompresora wynosi pomiędzy 7 a 10 metrów sześciennych na minutę. W zabiegach piaskowania kamienia zastosowanie znajdują zwłaszcza kompresory spalinowe, z modeli elektrycznych w ogóle się nie korzysta. Dostępne modele piaskarek, używane podczas renowacji elewacji, nie mają zbyt dużych rozmiarów. Zostały wyposażone w zasobnik mieszczący worek ścierniwa o pojemności na przykład 30 kg piasku. Niestety wymagają częstego uzupełniania ścierniwa, z uwagi na rozmiary można je bez problemu umieścić na rusztowaniu, co jest niewątpliwą zaletą. Podciśnienie w zbiorniku jest wytwarzane przez sprężone powietrze, przez co materiał czyszczący jest zasysany, po czym przedostaje się do węża oraz dyszy. Urządzenie do piaskowania kamienia daje możliwość ustawienia dwóch parametrów pracy. Na piaskarce ustawia się wielkość przepływu powietrza oraz ciśnienie robocze od 0,5 do 4 bar. Aby piaskarka działała bez żadnych zarzutów, niezbędny jest również osuszacz ziębniczy. Produkowane przez kompresor powietrze ulega nagrzaniu, podczas przepływu przez węże chłodzi się, w całym zabiegu wytwarzana jest również wilgoć. Co ważne, wąż główny, przez który przelatuje piasek, musi pozostać suchy, aby się nie zatykał, przez co praca mogłaby okazać się utrudniona czy niemożliwa. Wszelka powstająca wilgoć musi zostać usunięta, właśnie w tym pomaga osuszacz ziębniczy, który swoim wyglądem przypomina chłodnicę pojazdów. Element ten należy podpiąć między kompresor a piaskarkę.
Jak wygląda proces piaskowania kamienia?
Na samym początku bardzo ważne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Zazwyczaj piaskowanie kamienia odbywa się na dociętych płytach kamienia, jednakże może być on również stosowany, aby udekorować daną powierzchnię. W takim wypadku należy wcześniej wykonać zabieg polerowania, trzeba przykleić na kamień specjalny foliowy szablon, a powierzchnia do tego musi być nieskazitelnie gładka. Obróbka powierzchni surowych jest o wiele bardziej zaawansowana, w tym wypadku trzeba na nią zaaplikować klej kostny rozpuszczony w kąpieli wodnej. Po tej czynności trzeba fakturę polerowaną zmienić na pół polerowaną czy szlifowaną. Do piaskowania kamienia nie sprawdza się impregnat typu „efekt mokrego kamienia”, gdyż doprowadzi on do wyrównania kąta załamywania światła na całej powierzchni płyty, zmniejszając, przez to kontrast pomiędzy powierzchnią piaskową oraz tą polerowaną. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po impregnat neutralny. Piaskowanie kamieni jest procesem złożonym z dwóch kroków. Pierwszy krok polega na osuszaniu kamienia oraz zabezpieczeniu całej powierzchni, która ma być nietknięta w procesie obróbki. Szablon, jaki chce się uzyskać podczas piaskowania kamienia, jest wcześniej wycinany z foli, po czym przyklejany na oczyszczony kamień. Następnym krokiem jest odklejenie dociętych elementów, w taki sposób, aby odsłonić część, która ma zostać zmatowiona. Płyta czy inny kamienny element lokalizowany jest w komorze piaskarskiej, w której części nie osłonięte folią, zostają poddane wpływowi piasku korundowego. Sam proces piaskowania kamienia nie jest wcale prosty do wykonania i wymaga dużej dokładności. Co ważne, strumień musi być przeprowadzony pod odpowiednim kątem, aby folia się czasem nie odkleiła. Na sam koniec usuwana jest folia ochronna, nieprawidłowe postępowanie podczas zabiegu może skutkować potrzebą wykonania kolejnego zabiegu piaskowania kamienia.
Jakie są zalety piaskowania kamienia?
Dzięki tej procedurze możliwe jest czyszczenie niewielkich, jak i dużych powierzchni elewacji. Można usunąć wszelkie zanieczyszczenia, nawet z trudno dostępnych miejsc. Efekty przypominają te, która daje proces szlifowania. Uzyskany kamień jest o wiele gładszy, a także lepiej przygotowany na kolejne zabiegi.
Gdzie znajdują zastosowanie elementy kamienne o piaskowej fakturze?
Dzięki piaskowaniu można uzyskać oryginalne desenie, które następnie można pomalować, aby otrzymać ciekawy efekt dekoracyjny. Takie elementy idealnie sprawdzają się do budowy schodów, posadzki, na podjazdach, basenach, elewacjach, czy na ścianach wewnętrznych budynków.