Karta rfid co to jest? Dziś nasz świat nie pamięta już czasów, kiedy w ogóle nie było różnych kart dostępu. Stosowane są wszędzie: przy płatnościach za zakupy, za transport, karty do różnego rodzaju dostępu do komputera PC czy indywidualne zasoby IT konkretnej firmy. Jej zadaniem jest rozpoznawanie konkretnego kodu dostępu albo osoby. Karta dostępu posiada określone dane oraz klucz, umożliwiający dostęp do pewnych możliwości. Już niedługo będzie dostępna technologia, w której jako identyfikator będą działały telefony lub inny sprzęt posiadający technologię NFC.
Nowoczesne karty zbliżeniowe
Karty zbliżeniowe to karty plastikowe z mikroprocesorem i anteną. Chip pełni rolę odbiornika i nadajnika, a także zawiera informacje z kodem identyfikacyjnym. Odczytywanie i zapisywanie informacji odbywa się w sposób bezdotykowy dzięki czytnikowi, który generuje pole elektromagnetyczne. Promień działania waha się od 0 do 70 cm.
Karta rfid: jak to działa? Takie karty są pasywne nie emitują sygnału bez specjalnego czytnika. Czytnik generuje pole elektromagnetyczne, które dzięki cewce indukcyjnej ładuje kondensator, który z kolei przekazuje energię do układu scalonego. Następnie mikroczip przesyła dane z pamięci do czytnika przez cewkę indukcyjną. Dzięki temu wszystkie karty zbliżeniowe działają w technologii RFID (identyfikacja częstotliwości radiowej).
Karta rfid, co to jest? To plastikowa karta z wbudowanym tagiem. Głównym obszarem zastosowania kart z identyfikacją radiową są systemy dostępu, identyfikacja osobista, systemy płatności (parking, łączność, usługi, atrakcje). Wymiary kart rfid są zwykle takie same jak w przypadku standardowej plastikowej karty magnetycznej, ale grubość tej karty może być nieco większa. W kartach bezstykowych można stosować różne rodzaje identyfikacji radiowej, różniące się częstotliwością, mikroukładem, standardami wymiany, pojemnością pamięci i możliwością zapisywania informacji o użytkowniku.
Rodzaje systemów dostępu
Jak określić rodzaj karty dostępu? Są one podzielone ze względu na wygląd. Mogą mieć formę breloka na klucze lub w formie plastikowej karty. Używane są, na co dzień do płacenia za zakupy, otwierania drzwi do wejścia. Wszystkie karty są podzielone według różnych kryteriów.
Zgodnie z zasadą działania karty dostępu są następujących typów:
- Kontaktowa. Dotyczy to również kart bankowych. Tak, ten sposób czytania nie jest najwygodniejszy, ale czasami jest bardziej racjonalny i bezpieczny w użyciu
- Karta zbliżeniowa. Mapa zastępcza to wygodne urządzenie, z którym łatwo się pracuje ze względu na to, że nie ma znaczenia, w jakiej pozycji będzie znajdować się sama karta. odczytanie może odbywać się z wystarczającej odległości. Ponadto takie urządzenia są trwalsze, są chronione przed kurzem i wilgocią. Odległość czytania może być różna i nie dotyczy to kart kontaktowych ze względu na ich specyfikę.
Karty są również dzielone technologią rozpoznawania:
- Za pomocą kodu kreskowego
- Za pomocą paska magnetycznego
Karty RFID są nośnikami, na którym można zapisywać i odczytywać informacje za pomocą sygnału radiowego. Są trwałe, działają na duże odległości, a nawet posiadają ochronę przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Pomagają one dziś w tworzeniu dwuskładnikowych systemów rozpoznawania.
Zobacz koniecznie:
Jakie karty dostępu są dziś popularne?
Choć technologie rozwijają się dziś bardzo dobrze, najpopularniejsze w systemach bezpieczeństwa są nadal karty rfid działające w trybie otwartym z częstotliwością 125 kHz. Z ich pomocą można unowocześnić i znacząco usprawnić przestarzałe systemy kontroli dostępu, a także wdrożyć dwuczynnikowy system rozpoznawania.
- Plastikowa karta rfid Em-marine to karta z bezstykowym chipem Em-marine (125 KHz) do bezpośredniego nadruku. Wykorzystywana jest przede wszystkim, jako przepustka w systemach kontroli dostępu, jako identyfikator, a także karta rabatowa w niektórych programach lojalnościowych. Karty takie wykorzystywane są głównie do łącznego podejścia do rozliczania dostępu, a także do implementacji karty identyfikacyjnej i karty mikropłatniczej w jednej karcie.
- Karta rfid Mifare 1K z chipem zbliżeniowym (13,56 MHz) do bezpośredniego nadruku. Jest często stosowana w wewnętrznych programach depozytowych i płatniczych, a także przepustkach w systemach kontroli dostępu o wysokim stopniu ochrony (np. wejścia do pokoi w hotelach). Jest niezwykle trudna do powielenia i podrobienia.
- Karta RFID Atmel (Temic) RFID z chipem zbliżeniowym T5557, T5577 pracuje na częstotliwości 125 KHz. Nośnik chipa Atmel T5557 wykonany jest w postaci bezstykowej plastikowej karty do bezpośredniego nadruku. Analogowe karty z chipem Em-marine, ale z możliwością przepisywania informacji. Potrzebna jest np., do kilku identycznych przepustek (duplikatów) dla jednego obiektu.
Aby katy działały, potrzebny jest czytnik kart RFID, który zapewnia interakcję pomiędzy kartą rfid a bazą danych, w której przechowywane są identyfikatory kart. W zależności od przeznaczenia systemu RFID oprogramowanie będzie odczytywać, pisać, autoryzować itp. działania.