Jak samemu pokonać alkoholizm?

Jak samemu pokonać alkoholizm?

Jak samemu pokonać alkoholizm? Alkoholizm jest powszechną chorobą naszych czasów. Niestety łatwo być alkoholikiem. Istnieje wiele przyczyn uzależnienia od alkoholu. Alkoholicy nie uważają alkoholu za coś złego. Dlatego osoba pije napój za każdym razem, gdy spotyka się z przyjaciółmi i uważa to za normalne. Codzienne i niekontrolowane picie może łatwo stać się alkoholikiem. Prawie każdy może walczyć z narkomanią, bez względu na wiek, status materialny, rasę czy płeć. W wielu przypadkach ośrodek leczenia alkoholizmu pomoże w leczeniu narkomanii, ale niektórzy chcą pomóc sobie bez poradni alkoholowej.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą zdiagnozowaną i leczoną. Jeśli to uzależnienie nie jest leczone, doprowadzi do wielu przykrych konsekwencji. Zajmują się podstawami zdrowotnymi, emocjonalnymi, społecznymi i duchowymi. W skrajnych przypadkach brak abstynencji od alkoholu może doprowadzić nawet do śmierci. Leczenie alkoholizmu to bardzo złożony i długotrwały proces, na którego skuteczność wpływa wiele czynników. Dzięki Centrom dla Alkoholików ludzie mają możliwość powrotu do zdrowia i rozpoczęcia normalnego życia w stanie trzeźwości. Alkoholizm jest uważany za zaburzenie kontroli, w którym cierpiący nie jest w stanie kontrolować swojego picia i pewnych zachowań z nim związanych.

Jak samemu pokonać alkoholizm?
Jak samemu pokonać alkoholizm?

To uzależnienie jest również znane jako zaburzenie umysłu, w którym cierpiący nie widzi konsekwencji swojego picia. Taka osoba izoluje się od wszelkich sygnałów odbieranych przez inne osoby. Ważne jest, aby alkoholik nie chciał postrzegać swojego picia jako nałogu, trudno mu się do tego przyznać. Często nie widział problemu, nie chciał przestać pić i nie widział możliwości niepicia. Była to dla niego ślepa uliczka, gdyż zagłuszając wynikające z tego napięcie i problemy związane z alkoholizmem sięgnął po napój. Osoba uzależniona musi wiele poświęcić, aby przestać pić i poprawić swoje życie. Świetnym przykładem i pomocą są dla niej ci, którzy przestali pić i teraz żyją szczęśliwie. Z tego powodu polecane są ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu, które prowadzą zajęcia w małych grupach.

Jak mogę leczyć swój alkoholizm?

Wiele osób może się zastanawiać, czy można wyleczyć się z alkoholu? Alkoholicy są uważani za margines społeczny, dlatego tak niewiele osób przyznaje się do swoich problemów i szuka pomocy. Alkoholicy czasem myślą, że sami sobie poradzą i przestaną pić. Kiedy przestajesz pić na własną rękę, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zidentyfikować swój problem i przyznać się do niego. Rehabilitacja to bardzo trudny okres w życiu alkoholika i powinna rozpocząć się dopiero po przełomie, przyznaniu się do problemu i chęci zmiany swojego życia. Wtedy zauważysz, że taka osoba ma ogromną motywację do działania, co daje szansę na normalne życie.

Alkoholizm to choroba i trzeba o tym pamiętać. Uzależnienie zależy od wielu różnych czynników, a codzienne picie alkoholu może pogorszyć stan. Co ciekawe, zdarzają się przypadki alkoholików, którzy z dnia na dzień przestali pić i wracali na swoje zagubione ścieżki. Nie zdarza się to często i dla większości jedynym rozwiązaniem jest ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu. Tylko nieliczni są na tyle zmotywowani, że są w stanie samodzielnie zerwać z nałogiem. Terapia alkoholowa jest znacznie skuteczniejsza, jeśli wybierzesz profesjonalną pomoc, czyli ośrodek dla osób uzależnionych od alkoholu. Co ważne, to leczenie jest szybsze, więc możesz rozwiązać swój problem w krótszym czasie.

Co zrobić, aby przestać pić?

Po pierwsze, musisz odizolować się od czynnika uzależniającego. Pierwszym krokiem po przyznaniu się do uzależnienia jest odzwyczajenie się od wszystkich napojów alkoholowych w domu. Czy to wódka, piwo czy szampan. W domu nie powinno być żadnych napojów alkoholowych. Tu nie ma miary. Następnym krokiem jest zerwanie kontaktu z osobą schodzącą z góry. Dlatego nie powinieneś być w związku i spotykać się z kimś, kto również ma problem z alkoholem i zachęcać go do picia. Udawanie na niektórych imprezach może być również problematyczne w pierwszych dniach walki z tym nałogiem. Świętowanie urodzin czy imienin z alkoholem nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego takich zdarzeń należy unikać.

Naucz się też mówić nie. Jeśli ktoś proponuje ci kieliszek wina lub drinka, zawsze powinieneś być pewny siebie. Uczenie się pewności siebie jest podstawą całego procesu uzdrawiania. Dobrym pomysłem jest również znalezienie czegoś, co pozwoli oderwać myśli od picia. Rozregulowany system emocjonalny nie może być uzdrowiony samodzielnie. Oczywiście można przestać pić, ale taka osoba szybko znajdzie alternatywę dla picia, czyli uzależni się od czegoś innego. W tym celu najlepiej zdecydować się na profesjonalną pomoc. Należy również pamiętać o znaczeniu wsparcia rodziny. Im więcej osób wspiera pacjenta, tym większe są jego szanse na wyzdrowienie.