Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie

Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie

Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie – bardzo często możemy ostatnio usłyszeć, że instalacja fotowoltaiczna niekoniecznie musi być czymś opłacalnym. Oczywiście musimy to tu powiedzieć, że mówimy o tej opłacalności, która jest wyrażona w sposób ekonomiczny, ponieważ jeżeli patrzymy na to z innej perspektywy, na przykład z perspektywy dbania o środowisko naturalne, to może się okazać, że jednak panele słoneczne, to zawsze jest opłacalne rozwiązanie, ponieważ jest to jedno z najlepszych obecnie źródeł energii.

Musimy jednak być tutaj szczerzy z faktami. Mało kto, byłby skłonny zainwestować pieniądze, nawet w zero emisyjne i czyste technologie, jeśli nie miałby z tego określonych korzyści. Musimy tutaj sobie powiedzieć o tym, na jakich warunkach możemy instalować zestawy fotowoltaiczne, po to, aby cała inwestycja była dla nas opłacalna, a nawet mogła przynieść swego rodzaju zysk.

Co jest najważniejsze, aby inwestycja fotowoltaiczna była opłacalna?

Jeżeli instalacje fotowoltaiczne mają być opłacalne, musimy oczywiście tutaj wziąć pod uwagę kilka czynników, ale jeżeli chcielibyśmy sprowadzić je do takiego najprostszego opisu, co zrobić, aby instalacja paneli solarnych nie skończyła się finansową klapą, to powinniśmy powiedzieć, że przede wszystkim powinniśmy zrobić wszystko, zestaw fotowoltaiczny powstał możliwie jak najniższym kosztem oraz generała możliwie jak największą oszczędność. Nie bez powodu mówimy tutaj o oszczędnościach, powiedzieć, ponieważ jako tako na samej instalacji zarobić nie możemy. Zyskiem dla nas jest przede wszystkim to, że prawdopodobnie w długiej perspektywie czasu, nie zapłacimy za zużytą energię elektryczną ani złotówki. To finalnie może się przełożyć nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zł oszczędności finansowych. Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja powstała możliwie jak najmniejszym kosztem, to musimy tutaj omówić przede wszystkim kilka czynników. Do takich czynników na pewno będzie należeć to, jakie ogniwa fotowoltaiczne zainstalujemy, jakie wykorzystamy falowniki, czy zainstalujemy instalację na dachu, czy na ziemi oraz to, czy moc tej instalacji będzie oczywiście dobrze wyliczona.

Polecamy uwadze:

Co ma wpływ na wyliczanie mocy instalacji?

Chcąc pokazać, jak bardzo istotne jest prawidłowe wyliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy postawić się w pozycji osób, które chciałyby zainwestować w fotowoltaikę, ale nie do końca wiedzą, z czym to się w ogóle „je”. Takie osoby wyobrażają sobie coś takiego, że nasza instalacja fotowoltaiczna jest elektrownią, która w odpowiednich warunkach oddaje moc do sieci elektrycznej, czyli ją sprzedaje. Oczywiście nie jest to prawdą. Nie mamy możliwości sprzedawania energii elektrycznej do ogólnej sieci elektrycznej. Możemy ją oddawać, a na następnie mamy prawo za darmo ją pobierać, w sytuacji, w której oczywiście mamy niedobory mocy elektrycznej. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na fakt, że rozliczenie nie jest jeden do jednego. Za jedną oddaną do sieci kilowatogodzinę energii, możemy pobrać 800 watogodzin energii, czyli za darmo pobieramy 80% tego, co do sieci oddaliśmy. Oczywiście, wtedy kiedy jest produkowana energia elektryczna w naszych panelach, to pobieramy również własną energię w 100% za darmo. Ważne jest tutaj właśnie wyliczenie mocy, jaką potrzebujemy po to, aby móc dobrze zaprojektować instalacje, ponieważ jeżeli zbudujemy instalację zbyt dużą, to będzie ona niepotrzebnie kosztowna i weźmiemy niepotrzebnie duży kredyt, natomiast oszczędności, jakie będziemy osiągać dzięki zastosowaniu fotowoltaiki, będą cały czas takie same (mówimy tutaj o mocy instalacji, która mieści się w zakresie optymalnej mocy potrzebnej do tego, aby inwestycja była opłacalna wzwyż).

W jaki sposób dobrze dobrać moc?

Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie
Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie

Na samym początku powinniśmy sobie powiedzieć, że najlepiej byłoby, jeżeli chodzi o wyliczenie potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej. Zgłosić się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się tego typu usługami. Najczęściej również zajmujących się montażem różnego rodzaju instalacji fotowoltaicznych. Dlaczego powinniśmy zgłosić się do profesjonalnej firmy? Przede wszystkim temat ten jest niezwykle złożony. Nawet gdyby udało nam się oszacować bardzo dobrze to, ile my potrzebujemy w ciągu roku energii elektrycznej, co nie jest w zasadzie bardzo trudne (jeżeli nasze zużycie jest dość stabilne), to niestety musimy też zwrócić na to uwagę, że w zależności od tego, jak będą usadowione panele (na dachu lub na gruncie), może być różna produkcja energii elektrycznej. Podobnie ma się sytuacja odnośnie do tego, w jakiej części Polski mieszkamy i tym podobne. Te wszystkie czynniki finalnie wpływają na to, ile paneli i o jakiej mocy oraz z wykorzystaniem, jakich ogniw powinno powstać, aby cała ta instalacja była opłacalna. Oczywiście warto tu podkreślić, że lepiej jest początkowo niedoszacować mocy, po to, aby móc później ewentualnie instalację rozbudować, niż na przykład zbudować siłownię zbyt mocną, która potem po prostu będzie się nam długo spłacać, a nikt oczywiście za zbyt dużą ilość energii oddaną do sieci nam nie zapłaci.