Dla wielu osób pomoc psychologa i regularne spotkania z nim są bardzo ważnym elementem wśród wydarzeń tygodnia. To właśnie wtedy, podczas psychoterapii jesteśmy w stanie wraz ze specjalistą przyjrzeć się elementom naszego życia raz jeszcze, na chłodno je przeanalizować i zrozumieć lepiej siebie oraz swoje zachowania. Dlatego też psychoterapia cieszy się coraz większą popularnością, a dbanie o zdrowie psychiczne potrzebą coraz bardziej docenianą.
Kiedy człowiek nie radzi sobie ze swoimi problemami, emocjami czy relacjami z innymi ludźmi
Wiele osób współcześnie ma problemy w sferze emocjonalnej, społecznej, ogólnie mówiąc – życiowej. Niestety bardzo często potrzeba poradzenia sobie z symptomami oznajmiającymi, że z naszym zdrowiem psychicznym nie jest dobrze, są spychane na boczny plan. W ferworze walki dnia codziennego, zmagania się z ogromem bodźców każdego dnia, bardzo często na różnych etapach życia problemy te powrócą ze zdecydowani większą siłą i mogą powodować silne stany depresyjne. Praca która nie daje satysfakcji, wypalenie zawodowe, nieciekawa atmosfera w biurze, relacje z innymi ludźmi, budowanie związku z drugą osobą, bez wcześniejszego uporania się ze swoimi problemami i przerzucanie ich na naszego partnera czy partnerkę, mogą okazać się bardzo tragiczne w skutki. Dlatego też coraz popularniejszą ścieżką, pomagającą wyjść z życiowych zakrętów ludziom jest psychoterapia.
Psychoterapia – jak może pomóc?
Psychoterapia jest formą spotkań z osobą psychologa i rozmów dotyczących naszego życia, zagłębiając się w różne elementy naszej psychiki, wyciągając na wierzch niejednokrotnie zdarzenia, które wydawały się błahe i nic nie wnoszące, okazuje się jednak, że psychika wykorzystując mechanizmy obronne zepchnęła je w dalsze odmęty pamięci. A to właśnie one odcisnęły piętno na naszym dzisiejszym zachowaniu. Psychoterapia jest formą ciągłego procesu leczenia swojej głowy poprzez zadawanie sobie najróżniejszych pytań, obracaniu w rękach, jak puzzlami układani, najróżniejszych momentów naszego życia, emocji oraz tego jak się czuliśmy na różnych etapach oraz uzmysłowieniu sobie dlaczego dzisiaj postępujemy w taki, a nie inny sposób. Co na nas wpływa i jak my reagujemy na te bodźce. W jaki sposób wykorzystujemy nasze mechanizmy obronne do radzenia sobie z trudnymi momentami w życiu.
Pomoc w przepracowywaniu emocji i różnych etapów życia
Kiedy boli nas ząb, zapisujemy się na wizytę do dentysty, kiedy mamy intensywny kaszel i katar, idziemy do lekarza pierwszego kontaktu. Niesamowicie smutne jest wciąż w dzisiejszym świcie to, że gdy czujemy się źle w swoim życiu, nie akceptujemy siebie, karzemy się często za błędy przeszłości, to nie robimy nic z tym stanem. Tkwimy w różnych relacjach, które nie są dobre, popadamy w poczucie marazmu i wiecznego otępienia, z którego nie możemy się otrząsnąć. Psychoterapia pomaga przejść trudne momenty w życiu człowieka. Pomaga stanąć na nogi, rozumieć lepiej siebie, swoje emocje i pozwala na wydobycie ich na powierzchnię. Warto pamiętać też, że nie ma jednego sprawdzonego ciągu terapeutycznego, który trwa z góry określony czas. Każdy człowiek jest inny, przeżył różne rzeczy w swoim życiu i w odmienny sposób radzi sobie z nimi. Dlatego też psychoterapia u każdego będzie trwała zupełnie inny odcinek czasu. Jedni chodzą na terapię rok, inni z kolei kilka lat, a jeszcze inni rezygnują po jednym spotkaniu, czując, że jest to forma nie dla nich. Warto jednak pamiętać, decydując się na psychoterapię, że nie zawsze osoba do której pójdziemy za pierwszym podejściem będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.
O czym warto pamiętać decydując się na terapię ze specjalistą?
Niejednokrotnie bywa tak, że pomimo naszych szczerych chęci i licznych rekomendacji konkretnego gabinetu psychologicznego, okazuje się po pierwszej wizycie, że ta konkretna osoba w relacji z nami, nie pasuje. Nie należy winić za to całej psychoterapii i porzucać pomysłu brania udziału w niej. Po prostu nie zawsze dwoje ludzi jest dla siebie stworzonych i tak też jest często z psychologami, którzy pomimo tego, że się starają i są dobrze w swoim fachu to czasem różnica temperamentów czy charakterów może nam nie podejść. Dlatego warto szukać dalej i nie rezygnować z udziału w terapii. Psychoterapia od lat jest polecana zarówno przez specjalistów, jak i przez osoby, które ją ukończyły. Umiejętne przejście swojego życia psychicznego, wewnętrznego i poradzenie sobie z nim pomaga żyć lepiej, mądrzej, wyciągać wnioski z popełnianych czynów. Psychoterapia pozwala żyć także bardziej świadomie ze swoimi wadami i cechami, które dominują w naszej codzienności. Dzięki temu, że będziemy uważniejsi i bardziej świadomi swoich cech, będziemy mogli również lepiej radzić sobie z nimi. Terapia jest formą leczenia swojej głowy i pomagania uporać się z wszystkimi trupami, które do tej pory nasz umysł konsekwentnie próbował zamknąć w szafie. Problem niestety polega na tym, że nie jesteśmy w stanie zamknąć tam naszych demonów przeszłości, a one będą powracać na różnych etapach życia jeszcze silniejsze.