Co podolog robi z odciskami?

Co podolog robi z odciskami?

Co podolog robi z odciskami? Jeszcze do niedawna zdecydowana większość pacjentów decydowała się usuwać odciski we własnym zakresie, ewentualnie czekała, aż problem minie samoistnie. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie sprawdza się w praktyce. Najlepszym wyjściem jest wizyta u podologa, który sprawdzi, czy rzeczywiście mamy do czynienia z odciskami, a jeśli tak, to dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Czym są odciski i jak powstają?

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle są odciski i w jaki sposób powstają? Otóż odciski objawiają się tym, że skóra staje się znacznie grubsza i zmienia kolor – zazwyczaj na żółty. Mają one charakter miejscowy, nie przemieszczają się samoistnie. Nie można się nimi zarazić, nie są też przenoszone na inne osoby przez nas. Dotykając odcisk, możemy wyraźnie poczuć jego odrębność od pozostałych partii skóry. Najczęściej odciski pojawiają się na piętach, lecz w rzeczywistości mogą one występować w niemal każdym obszarze stopy. Czynnikami ryzyka są przede wszystkim nieodpowiednie obuwie – zbyt ciasne lub nieoddychające. Nosząc je przez dłuższy czas, skóra ulega naciskowi, przez co tworzy się na niej odcisk. Również innego rodzaju obciążenia stóp mogą powodować powstawanie odcisków mniejszych lub większych rozmiarów. Czasami są one efektem nadmiernej aktywności czy pracy stojącej. Mogą również powstawać na skutek występowania różnego rodzaju chorób, najczęściej metabolicznych. Niektórzy pacjenci mają naturalną skłonność do odcisków, co wynika z faktu, że ich skóra jest bardzo wrażliwa na jakiekolwiek większe obciążenia. Odciski to zmiany, które najczęściej wywołują u pacjentów dolegliwości bólowe. Początkowo są one znośne, dlatego pacjenci bagatelizują problem, sądząc, że minie samoistnie. Z czasem jednak nawet założenie buta może sprawiać nie lada trudności, a to właśnie za sprawą bolesnego odcisku.

Czy można samodzielnie usunąć odciski?

Odciski można, a nawet trzeba usunąć, ze względu na możliwość rozwoju i pogłębiania się stanu zapalnego. Na ogół nie stanowi on większego zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta, niemniej jednak powoduje znaczące dolegliwości bólowe, a dodatkowo może rozprzestrzeniać się po organizmie. Samodzielne usuwanie odcisków nie jest wskazane – specjaliści rekomendują, aby nie podejmować prób pozbycia się problemu we własnym zakresie. Zazwyczaj efekt jest bowiem odwrotny do zamierzonego, a dodatkowo możemy sobie jeszcze zaszkodzić. W aptekach dostępne są co prawda różnego rodzaju preparaty na odciski, jednak należy stosować je tylko do czasu wizyty w gabinecie podologicznym. Zazwyczaj łagodzą one dolegliwości bólowe, jednak nie leczą odcisków same w sobie. 

W jaki sposób podolog usuwa odciski?

Co podolog robi z odciskami?
Co podolog robi z odciskami?

Chcąc pozbyć się odcisków, powinniśmy udać się do wykwalifikowanego podologa. Posiada on dużą wiedzę, a także doświadczenie w zakresie leczenia różnego typu schorzeń stóp. W pierwszej kolejności ocenia on, czy rzeczywiście mamy do czynienia z odciskiem. Jeśli tak, może wybrać najlepszą metodę walki z nim. Najczęściej jest to mechaniczne usuwanie odcisków przy pomocy dłuta, frezarki lub skalpela. Zabieg poprzedza dokładne oczyszczenie stóp, a więc ich odpowiednie przygotowanie. Następnie za pomocą skalpela specjalista usuwa zrogowaciały naskórek. Później sięga po dłuto, przechodząc od części właściwej, a więc do usuwania odcisku. Ostatnim krokiem jest wygładzenie skóry przy pomocy frezarki podologicznej. Zwieńczenie zabiegu stanowi aplikacja na skórę specjalnego preparatu, który ma zadziałać niczym opatrunek. Całość podolog zabezpiecza dodatkowym, odpornym na zmoczenie opatrunkiem. Sam zabieg jest bezbolesny, choć pacjent może w jego trakcie odczuwać pewien dyskomfort. Procedura usuwania odcisków trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od stopnia zaawansowania problemu. 

Kiedy podolog nie podejmuje się usuwania odcisków?

Podolog usuwa odciski mechanicznie bądź przy pomocy specjalistycznych urządzeń, w zależności od tego, czy dysponuje takowymi w swoim gabinecie. Niemniej jednak cała procedura w każdym przypadku wygląda bardzo podobnie. Czasami specjalista może odmówić wykonania zabiegu bądź zdecydować o jego przełożeniu. Powodem jest zwykle rozległy stan zapalny w okolicy odcisku, który może dodatkowo objawiać się na przykład naciekami ropnymi czy wydobywaniem surowicy. W takich sytuacjach usuwanie odcisków nie jest wskazane – w pierwszej kolejności należy bowiem zredukować stan zapalny. Zazwyczaj pacjent musi udać się do lekarza, który przepisze mu specjalistyczne środki. Jeśli mamy do czynienia jedynie z rozległym stanem zapalnym, lecz bez wycieków, to można też posiłkować się preparatami dostępnymi bez recepty. Niemniej jednak w takich przypadkach usuwanie odcisków przez podologa może okazać się zbyt ryzykowne, dlatego zabieg należy przełożyć na inny termin. Po wyleczeniu stanu zapalnego można natomiast usunąć odcisk, trwale pozbywając się problemu. Nie oznacza to jednak, że ten nigdy nie powróci – czasami konieczne jest wykonanie nawet kilku zabiegów, zwłaszcza gdy odciski mają tendencję do nawracania.