Uzależnienie od hazardu dotyka bardzo wiele osób. Niestety, bardzo często nie zdają sobie one sprawy z problemu. Tymczasem uzależnienie od hazardu wymaga odpowiedniego leczenia. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę z tego, skąd w ogóle bierze się uzależnienie od gier hazardowych. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć, w jaki sposób należy leczyć hazard.
Nadmiar stresu
Każdy z nas ma własne sposoby na redukowanie stresu. Czasami wybieramy relaksującą kąpiel, innym razem podjadamy słodycze. Niestety, wiele osób decyduje się pójść do kasyna, aby zmniejszyć uczucie napięcia i stresu. Uzależnienie od hazardu nie bierze się stąd, że raz czy dwa zagramy w kasynie. Niemniej jednak na terapii uzależnień od hazardu znajdziemy wiele osób, dla których gry stały się sposobem na spędzanie wolnego czasu. Twierdzą one, że granie odstresowuje i pozwala złapać nieco oddechu. Tymczasem nic bardziej mylnego. Niestety, bardzo wielu z nas wybiera niezdrowe sposoby na to, aby radzić sobie z codziennym zdenerwowaniem. Alkohol, leki czy właśnie hazard to bardzo niebezpieczne „odskocznie”. Nie jest tajemnicą, że bardzo często w uzależnienie od hazardu popadają osoby, które pracują na wysokich stanowiskach. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze posiadają one wystarczająco dużo środków pieniężnych, aby grać. Po drugie zaś ich pracy towarzyszy duży stres, który starają się one w jakiś sposób zredukować.
Sposób na życie
Na odwyk hazardowy często decydują się osoby, dla których granie stało się sposobem na życie i spędzanie wolnego czasu. Gry hazardowe wymagają dużego skupienia, a jednocześnie dostarczają dużej dawki adrenaliny. Często właśnie tego poszukujemy w naszym życiu. Odwyk od hazardu często bowiem przypomina naukę spędzania wolnego czasu i w ogóle życia od nowa. Osoby uzależnione nie wiedzą, że zamiast iść do kasyna czy zagrać w totka mogą po wydać pieniądze w inny sposób, na przykład wychodząc na miasto z przyjaciółmi. Problem ten dotyczy szczególnie osób, które nałogowo grają w kasynie. Hazard niejedno ma imię, a często uczęszczanie do kasyna to tylko jedno z nich. Niemniej jednak dla stałych bywalców kasyn hazard pozwala zaznać nieco wyższych sfer. Do ekskluzywnego kasyna musimy się elegancko ubrać, a co więcej obracamy się w gronie samej „śmietanki”. Tymczasem w dalszym ciągu mamy problem z uzależnieniem, który często wymaga leczenia w ośrodku leczenia hazardu.
Chęć zdobycia pieniędzy
Niektórzy uważają, że hazard pomoże im wzbogacić się w krótkim czasie. Granie jest dla nich alternatywą, gdy chcą wziąć kredyt czy też zmienić pracę na lepiej płatną. Ośrodki uzależnień od hazardu przepełnione są osobami, które chciały stać się bogatsze dzięki grom hazardowym. Myślenie tego rodzaju nie jest do końca złe. Ostatecznie dzięki grom loteryjnym wiele osób zyskało dużą ilość pieniędzy tylko dlatego, że kupiły kupon w odpowiednim momencie. To samo można powiedzieć o osobach, które grywają w kasynie. Ci, którzy potrafią robić to dobrze, a dodatkowo nie popadają w uzależnienie, mogą zyskać naprawdę wiele. Niemniej jednak chęć zdobycia pieniędzy bardzo często zmienia się w obsesję. Oznacza to, że osoba uzależniona gra, pomimo iż osiągnęła swój cel albo też przeciwnie, przegrała wszystko, co miała. Takie postawy prowadzą właśnie do uzależnienia od hazardu.
Chęć odegrania się
Utrata kapitału powoduje, że osoba uzależniona chce się odegrać. O co dokładnie chodzi? Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Jeśli kupimy kupon na loterii o wartości kilku złotych i przegramy, to często chcemy się odegrać i kupujemy kolejny. To samo dotyczy osób, które grywają w kasynach. Nikt nie lubi przegrywać, a osoby uzależnione traktują przegraną jak osobistą, życiową porażkę. Niestety, taka postawa wymaga leczenia uzależnień od hazardu. Niestety, jeśli w danym przypadku uzależniony nie odegra się, próbuje dalej. To zaś sprawia, że może stracić bardzo duże pieniądze.
Po więcej i więcej
Uzależnienie od hazardu przejawia się również tym, że w przypadku wygranej gramy dalej. Chcemy bowiem sięgać po więcej i jeszcze więcej. Jak samo powiedzenie mówi – granie uzależnia. Dzieje się tak dlatego, że uzależniają nas właśnie przyjemności. Lubimy czuć się dobrze, błogo i przyjemnie. To dlatego chętnie sięgamy po słodycze, czasem także po alkohol. Lubimy odpoczywać, natomiast praca nie zawsze jest dla nas przyjemna. Wygrana w grze hazardowej daje poczucie spełnienia, które chcemy odczuwać jak najdłużej i jak najczęściej. To dlatego, niestety, wpadamy w nałóg. Powód ten często wiąże się z chęcią szybkiego wzbogacenia się. Nawet, jeśli zdobędziemy wystarczającą dla nas ilość pieniędzy, to i tak gramy dalej. Lubimy górować nad innymi i co najważniejsze, wygrywać. Nie potrafimy przegrywać, zaś wygrana daje nam poczucie wyższości. To właśnie wygrywając uzależniony czuje, że ma kontrolę nad swoją postawą i nałogiem. Ostatecznie nic takiego się nie dzieje – nie traci on pieniędzy. Przez to często nie przejmuje się swoim uzależnieniem bądź co gorsza, w ogóle go nie dostrzega.