Jazda konna w historii

Jazda konna w historii

Jazda konna w historii: jazda konna to ogólne określenie wszystkich sportów, w których wykorzystuje się konie. Wśród nich są także konie pociągowe. Konie są obecne w życiu człowieka od co najmniej pięciu tysięcy lat. Zwierzęta te zostały udomowione około trzy tysiące lat przed Chrystusem. Pierwsze informacje o zawodzie instruktora jazdy konnej pochodzą ze starożytnego Rzymu. To samo miejsce jest również uważane za kolebkę wyścigów powozów.

W pierwszej połowie XII wieku w Neapolu powstała pierwsza w historii szkoła jeździecka. Dzisiejsze metody nauczania są znacznie mniej intensywne niż te stosowane przez nauczycieli w tamtym czasie. Wieki temu skupiano się raczej na karaniu zwierząt za rzekome nieposłuszeństwo niż na zwracaniu uwagi na błędy popełniane przez uczniów.

Gdzie zaczął się sport jeździecki?

Wszystkie sporty jeździeckie wywodzą się z kawalerii. To wszystko dlatego, że w czasie pokoju ćwiczenia wojskowe i inne tego typu manewry stają się częścią rywalizacji. Rekruci doskonalą swoje umiejętności i starają się zostać najlepszymi w jakiejś dziedzinie.

Nie wszyscy wiedzą, że do końca XVIII wieku polska jazda konna należała do najlepszych na arenie międzynarodowej. Niestety, kiedy Polska była podzielona, ​​Austriacy, Niemcy i Rosjanie przypisali sobie zasługi naszych rodzimych przedstawicieli na tym terenie. Dlatego rozwój tej dyscypliny mógł rozkwitnąć dopiero po zakończeniu I wojny światowej. Nie trwało to jednak długo, ponieważ wkrótce świat dotknęła kolejna wojna, która zatrzymała wszystkie sporty. W rezultacie jeździectwo zaczęło się rozwijać dopiero pod koniec XX wieku.

Klasyczna jazda konna czyli angielski

Jazda konna, zwana w Polsce jazdą klasyczną, to jeden z najpopularniejszych sposobów jazdy konnej. Podczas takiej przejażdżki siedzenie kierowcy odgrywa najważniejszą rolę. Prawidłowo użyta pozwala przyspieszać i zwalniać prędkość poruszania się zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest również to, jakiego siodła używasz w opisywanym stylu jazdy. Są płaskie i niezbyt głębokie. Zwykle ważą mniej niż tzw. siodła westernowe i mają bardzo minimalistyczny wygląd.

Na uwagę zasługuje również strój brytyjskich kolarzy biorących udział w wyścigu:

  • ma na głowie czapkę lub kask chroniący głowę w razie wypadku;
  • iezbędny elegancki frak i koszula;
  • nie może zabraknąć bryczesów, bryczesów. Są bezszwowe od wewnątrz i posiadają wzmocnienia na kolanach jeźdźca. Bryczesy damskie powinny eliminować ryzyko otarć ud i łydek zawodnika;
  • punktem kulminacyjnym zestawu są wysokie buty, buty oficerskie. Zazwyczaj sięgają do kolan i mają twardą podeszwę.

Konie używane do jazdy angielskiej charakteryzują się wysokim wzrostem i długimi nogami. Ta pozycja jest wymagana, ponieważ jest bardzo pomocna w pokonywaniu torów przeszkód.

Styl zachodni – informacje praktyczne

Jazda konna w historii
Jazda konna w historii

Ciekawą formą jazdy konnej jest tak zwana jazda westernowa. Oczywiście łatwo się domyślić, że jej korzenie sięgają Ameryki. Do perfekcji doszła w bardzo nietypowych warunkach bo podczas prac gospodarskich i ranczo z udziałem koni i ludzi. Migracja stylów zachodnich do Polski była spowodowana popularnością Centrum Furioso Alexa Jarmuły i miast zachodnich Jerzego Pokoja. Niewykluczone, że dużą rolę odegrała w tym przypadku bardzo popularna wówczas literatura dotycząca osadników amerykańskich.

Styl western charakteryzuje się stosowaniem ozdobnych, głębokich siodeł, których zadaniem jest zmuszenie jeźdźca do wykonania jak najgłębszego dosiadu. Te siodła zapewniają dość komfortową jazdę, co przekłada się na komfort jeźdźca i zwierzęcia. Konie używane do tego typu jazdy są zwykle małe. Są zwarte i mają mocną i trwałą obudowę. Zwierzęta te mogą pracować niemal bez przerwy przez cały dzień. Jedną z ras koni, które można zaobserwować w zachodniej jeździe konnej, jest Quarter Horse.

Jeśli chodzi o tego typu jazdę, warto zwrócić uwagę także na strój jej konkurentów. Ich strój bardzo różni się od tego noszonego przez zawodników podczas zawodów jeździeckich w stylu angielskim. Entuzjastów jazdy westernowej charakteryzują tradycyjne duże kapelusze, dżinsy i koszule z długimi rękawami. Zawody tego typu to bardzo spektakularne wydarzenie, które ma wielu fanów na całym świecie. Wyścig należy wykonać w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Co ciekawe, FEI uznaje trening koni tylko za formalną dyscyplinę w stylu zachodnim.