Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które zwalczają trądzik, przebarwienia i zmarszczki. Współcześnie cuda medycyny estetycznej pozwalają na pozbycie się wielu problemów skórnych, będących często źródłem wstydu i kompleksów. W zależności od defektu, istnieją skuteczne zabiegi na zmiany trądzikowe, pigmentacyjne, zmarszczki oraz utratę jędrności skóry. Które zabiegi są warte uwagi?
Zabiegi medycyny estetycznej na trądzik
Obecnie trądzik nie jest jedynie problemem osób w okresie dojrzewania. Bardzo często dotyka również dorosłych. Co oferuje medycyna estetyczna?
Peelingi chemiczne
Kwasy owocowe od lat wykorzystywane są do leczenie różnego rodzaju trądziku. Złuszczają martwy naskórek, redukują zmiany zapalne, zaskórniki i wągry. Oprócz tego regulują wydzielanie sebum i rozjaśniają przebarwienia. Do najpopularniejszych kwasów używanych w gabinetach medycyny estetycznej należy kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy czy azelainowy. Do peelingów chemicznych wykorzystuje się wysokie stężenia kwasów. Zazwyczaj należy wykonać kilka serii, aby osiągnąć zadowalające rezultaty.
Zazwyczaj tego typu zabiegu nie są bolesne. Bardziej intensywne peelingi chemiczne mogą jednak powodować tkliwość oraz uczucie napięcia i zaczerwienienie, które ustępuje zwykle po kilku dniach. Odczuwanie bólu zależy także od indywidualnej wrażliwości na bodźce zewnętrzne.
Warto pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja skóry po tego typu peelingu jest szczególnie istotna, aby uniknąć podrażnień oraz uzyskać zadowalający efekt zabiegu. Po zabiegu należy koniecznie unikać ekspozycji na słońce i stosować odpowiednią ochronę przed słońcem używając kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50.
Peeling chemiczny – przeciwwskazania:
- ciąża oraz okres laktacji,
- alergie skórne,
- aktywne zmiany bakteryjne, grzybica oraz wirusowe,
- ekspozycja skóry na słońce,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- ciężka postać trądziku,
- doustna terapia retinoidami,
- przerwanie ciągłości naskórka.
Odmładzające zabiegi medycyny estetycznej
Widoczne zmarszczki i mało elastyczna skóra nie dodaje uroku. Młodzieńczy blask można jednak skutecznie odzyskać.
Kwas hialuronowy
Iniekcja kwasu hialuronowego wypełnia zmarszczki, bruzdy i inne ubytki w skórze, a także silnie nawilża i odmładza. Kwas ten występuje naturalnie w skórze, jednak z wiekiem jego ilość drastycznie maleje. Sam zabieg trwa do kilkunastu minut i nie wymaga hospitalizacji.
Efekty iniekcji kwasu hialuronowego są widoczne od razu po zabiegu. Rezultaty utrzymują się około 9 – 12 miesięcy. Po tym czasie preparat ulega stopniowo degradacji, a następnie całkowitemu wchłonięciu.
Po zabiegu może pojawić się delikatny obrzęk i zaczerwienienie, a w przypadku skóry wrażliwej świąd. Przez dwa tygodnie po wykonaniu zabiegu należy unikać silnego nasłonecznienia oraz nagrzewania, np. solarium, sauna.
Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego:
- ciąża oraz okres laktacji,
- choroby autoimmunologiczne,
- skłonność do tworzenia się blizn przerostowych
- stany zapalne skóry, np. opryszczka, trądzik,
- nadwrażliwość na składnik preparatu,
- choroby nowotworowe.
Toksyna botulinowa
Popularnie zwany botoks ma na celu czasowe zablokowanie możliwości kurczenia się mięśni, co uniemożliwia pojawianie się zmarszczek. Botoks redukuje linie zwłaszcza w okolicach oczu, brwi oraz na czole.
Zabieg polega na iniekcji preparatu przy pomocy niewielkiej strzykawki w dany mięsień, który odpowiada za mimikę określonej części twarzy. Rezultatem jest zatrzymanie pracy mięśnia. To powoduje, że jest ona mniej pofałdowana i wizualnie wygląda na zdrowszą i młodszą.
Mezoterapia
Mezoterapia igłowa i bezigłowa to jedne z ulubionych zabiegów lekarzy medycyny estetycznej, ponieważ są mało inwazyjne, a jednocześnie dają bardzo dobre oraz szybko widoczne efekty. Przeprowadzana systematycznie mezoterapia opóźnia pojawianie się głębokich zmarszczek, a także polepsza kondycję cery, która z dnia na dzień staje się bardziej elastyczna i pełna blasku. W zależności od preferencji używa się do niej ampułki zawierające cenne witaminy, wyciągi roślinne i czynniki wzrostu.
Zabiegi medycyny estetycznej na przebarwienia
Przebarwienia posłoneczne, potrądzikowe oraz piegi czy melasma to nieestetyczne zmiany pigmentacyjne. Medycyna estetyczna jest jednak w stanie pozbyć się nawet tych utrwalonych przebarwień.
Laser
Światło lasera pobudza syntezę kolagenu i rozjaśnia skórę. Technologia ta jest mało inwazyjna oraz wysoce skuteczna w usuwaniu przebarwień. Ponadto nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji oraz daje trwałe i szybkie rezultaty. Oprócz tego zastosowanie światła lasera wykazuje działanie ujędrniające i odmładzające.
Działanie lasera opiera się na niszczeniu komórek z nadmiarem melaniny, co daje trwałe efekty. Bezpośrednio po zabiegu plamy ulegają ściemnieniu, a potem złuszczaniu. Zwykle aby usunąć przebarwienia całkowicie, należy wykonać serię zabiegów.
Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które pozwolą pozbyć się kompleksów i usunąć wiele szpecących defektów. Warto jednak korzystać z dobrodziejstwa medycyny estetycznej z głową i umiarem. Dzięki temu efekty będą trwałe, a twarz będzie wyglądać naturalnie.