Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk uważana jest za przedstawicielkę współczesnej literatury polskiej, a jej pierwsze wejście na rynek miało miejsce w 2007 roku bez większego zainteresowania. Druga próba przyłączenia się była jeszcze bardziej udana: zdobyła nagrodę Bookera za powieść „Inne kraje”, czyniąc ją czołową postacią światowych supergwiazd literackich i ponownie przyciągając uwagę wydawców.

Olga Tokarczuk naprawdę ma potencjał, by wzbogacić literacki pejzaż Polski i świata. W 2018 roku zdobyła Literacką Nagrodę Nobla. Autorka zdobyła także Polską Nagrodę Nike za książki: Bieguni i Księgi Jakubowe.

Kariera pisarska Olgi Tokarczuk

Jako nastolatka Olga Tokarczuk wg bloga https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/ zaczęła eksperymentować z literaturą. Jej pierwsze opowiadania, „Świąteczne zabijanie ryby” i „Moi przyjaciele”, ukazały się w 1979 roku w młodzieżowym piśmie Na Przełaj pod pseudonimem Natasza Borodin. W 1989 roku ukazał się jej pierwszy tomik wierszy Miasto w lustrach.

W 1993 roku opublikowała swoją debiutancką powieść „Podróż ludzi Księgi”, której akcja rozgrywa się w XVII-wiecznej Hiszpanii i Francji. Autorka opowiada historię dwojga ludzi poszukujących tajemniczej księgi, podczas której się zakochują. Powieść została nagrodzona przez Stowarzyszenie Wydawców Książek Polskich i została przetłumaczona na kilka języków europejskich. W 1995 roku ukazała się druga powieść autora, „E.E.”, opowiadająca historię dziewczyny z polsko-niemieckiej rodziny, która odkrywa talent do medium.

Olga Tokarczuk, jak podaje https://literackigps.pl odniosła sukces w 1996 roku, kiedy ukazała się jej powieść „Prawiek i inne czasy” o wsi w centralnej Polsce, gdzie podobno koncentrują się wszystkie znane ludzkie radości i smutki. W 1997 roku jej książka zdobyła Nagrodę Miesięcznika Polityka i Nagrodę Fundacji im. Kościelskiego i była nominowana do Nike, największej polskiej nagrody literackiej. Powieść weszła do szkolnego programu nauczania i została przetłumaczona na 20 języków.

Wydana w 1998 roku powieść „Dom dzienny, dom nocny”, centrum powieści stanowi dom we wsi Pietno, gdzie słońce nie może przeniknąć od października do maja. Za początek rozwoju polskiego rynku e-booków uznaje się w 2000 roku jego opublikowanie w Internecie w postaci zwykłego pliku tekstowego. W 2004 roku Tokarczuk wydała „Ostatnie historie”, powieść o błędnym kole życia i śmierci w życiu trzech pokoleń kobiet.

Największe dzieła Olgi Tokarczuk

Krytycy chwalili jej powieść z 2007 roku „Biegacze”, powieść o tematyce podróżniczej (zbiór samodzielnych opowiadań, esejów i dzienników podróżniczych). Otrzymała książkę Bookera Biegacze, która opowiada o współczesnych bezdomnych, którzy nieustannie migrują, szukają zmiany, własnego miejsca, miejsca, które mogą nazwać domem. Bohaterami tej książki są ci, którzy z jednej strony stoją w doczesnym świecie, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, a z drugiej w świecie fantazji, nostalgii i ukrytych pragnień. Są przekonani, że trzeba być w ciągłym ruchu, aby uniknąć demonicznych pokus. Podróż w tej książce to nie tylko ruch w przestrzeni, ale podróż ludzi do ich własnych umysłów. Za to Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nike (2008) i była nominowana do Nagrody Angelus dla Literatury Środkowoeuropejskiej.

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk

W 2009 roku Tokarczuk opublikowała powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, która jest kontynuacją serii tajemniczych morderstw na polskiej wsi. W 2017 roku na podstawie tej książki nakręcono dramat kryminalny Agnieszki Holland „Szlak bestii”, który na Berlińskim Festiwalu Filmowym otrzymał „Srebrnego Niedźwiedzia”.

W 2014 roku autor opublikował powieść historyczną „Księgi Jakubowe”. Za tę pracę Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nike (2015). Praca ta znalazła się na wielu wykazach książek w Polsce. W rezultacie polski magazyn Newsweek umieścił ją wśród dziesięciu książek roku, nazywając ją pierwszą polską powieścią nadającą się na wielki epos historyczny o światowym odrodzeniu. „Książka to wyjątkowa encyklopedia życia w wielokulturowej Rzeczypospolitej w XVIII wieku, zwłaszcza na Podolu. Jej fabuła zbudowana jest wokół barwnego wizerunku podolskiego Żyda Jakuba Franka, który twierdzi, że jest Mesjaszem.

Oprócz powieści Tokarczuk jest autorem poezji, opowiadań, esejów i nie tylko. Najnowsza książka to powieść „Empuzjon”, która opowiada prawdę nieznanego świata.

Inne prace Olgi Tokarczuk https://literackigps.pl/moje-rankingi/ (kolejne 6 obrazów)

Szafa (1998). Zbiór opowiadań.
Lalka i perła (2000).
Gra na wielu bębnach (2001). Zbiór opowiadań. Nominacja do Polskiej Nagrody Literackiej Nike.

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla

Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla polskiej Oldze Tokarczuk uważane jest za wielkie święto kultury narodowej. Potwierdzają to lojalni zwolennicy talentu noblistki i do niedawna krytycy jej lewicowych poglądów i polskiej przeszłości. Aby uzasadnić swoją decyzję, Komitet Noblowski odwołał się do treści dwóch ksiąg Tokarczuk – „Biegacze” i „Księgi Jakubowe”.

Olga Tokarczuk powiedziała, że ​​wiadomość o nagrodzie Nobla była zaskakująca. Podróżowała po Niemczech, kiedy poproszono ją o pogratulowanie jej zdobycia prestiżowej nagrody. Jednak ogłoszenie tej decyzji nie było zaskoczeniem dla bukmacherów przewidujących prawdopodobny wynik posiedzenia komitetu Nobla. Olga Tokarczuk od dłuższego czasu zajmuje dość wysoką pozycję w ich rankingach. Autor jest dobrze znany poza granicami Polski, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość literacką. Wydawcy z ponad dwudziestu krajów wykupili prawa do tłumaczenia jej prac.